Teknoloji

Apple’dan Kötü Haber Ücretli Aboneliğe Geçiliyor

Yeni geliştirilen iOS 18 için beklenmedik karar. Artık her özellik ücretsiz bir şekilde kullanılmayacak. Apple, iOS 18 ile birlikte getireceği en önemli özelliklerinden birini ücretli abonelik sistemi ile kullanıma açacak. 

Apple, Apple Intelligence Özelliğini iOS 18 İçin Ücretli Yapacak

Apple’dan devrim niteliğinde bir karar. Apple, yeni geliştirdiği iOS 18 ile birlikte kendi yapay zekasını cihazlara sunacak. Apple Intelligence adını verdiği bu yapay zekayı iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları için aktif hale getirecek. İlk dönemlerde ücretsiz bir şekilde iOS 18 sahibi herkes tarafından kullanılabilecek olan bu yapay zeka servisi daha sonraki dönemlerde ücretli abonelik ile kullanıcılara sunulacak. 

Apple’dan edinilen sonra bilgilere göre, Apple Intelligence yapay zekası haricinde “Apple Intelligence+” adı verilen standart sürümünden farklı olarak bazı özellikler sunan bu versiyonun da kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu model ile Apple, iCloud ve iCloud+ ‘a benzer bir yapı ile kullanıcılardan ekstra olarak gelir elde etmeyi planlıyor. Apple Intelligence yapay zekası ile birlikte cihazları daha fazla kişiselleştirmeye olanak sağlanıyor.

Apple, Apple Intelligence Özelliğini iOS 18 İçin Ücretli Yapacak

Apple çoğunlukla donanım ile gelir ediyor fakat son zamanlarda iPhone satışlarında gerileme söz konusu. Bu yüzden donanım satışlarından ziyade daha çok donanımın içerisine entegre ettiği servisler ile gelir elde etmeyi hedefliyor. Son zamanlardaki tabloya bakıldığında da hizmete sunduğu bu servilerde gerçekleşen bu büyümenin çok umut verici bir düzeyde olduğu aşikar.

iOS 18 ile kullanıma sunulacak olan Apple Intelligence yapay zekasının Dünya’nın her yerine aynı anda sunulmayacağı belirtildi. Edinilen bilgilere göre Avrupa Birliği ülkelerine gecikmeli olarak kademeli bir şekilde kullanıma açılacak. Apple, yeni geliştirilen bu yapay zeka modelinin bazı prosedürlerden geçmesi gerektiğini ve henüz Avrupa Rekabet Yasaları kurallarına henüz tam olarak uymadığı ve bu yüzden gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Bu gelişmelere göre Apple Intelligance özelliğinin Avrupa Birliği ülkelerine bu yıl içerisinde yayınlanması beklenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu