Haber

Beylikdüzü Belediyesi, 8 Haziran Marmara Deniz Günü kapsamında Gürpınar sahilinde kıyı temizliği gerçekleştirdi.

Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin eş zamanlı düzenlediği etkinlikte Marmara Denizi’ne kıyısı olan ve çocuklarla birlikte temizlik yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek kurmak, ekolojik dengeyi korumak ve yaşanabilir bir dünya inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. devam edeceğiz” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi, 8 Haziran Marmara Deniz Günü kapsamında Gürpınar sahilinde ‘biyoçeşitlilik’ temalı farkındalık etkinliği düzenledi. Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin eş zamanlı düzenlediği etkinlik kapsamında çevre okullardan öğrenciler, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile birlikte kıyıdaki çöpleri topladı. Ardından çocuklar temizlenen alanda kendileri için hazırlanan parkurda oyunlar oynayarak yeşil alanın ve güzel havanın tadını çıkardılar.

“Doğa olayları afete dönüşmez”

Etkinlikte yaptığı konuşmada çevre ve deniz temizliğinin değerine dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, göreve geldikleri günden bu yana doğa olaylarının afete dönüşmediği bir sistem kurmak için çalıştıklarını belirtti. . Önder Çalık, “2019’da göreve geldiğimde önce bu şehrin altyapısına yatırım yaptık. İBB iştiraki İSKİ ile birlikte 120 kilometrelik altyapı çalışması gerçekleştirdik. Eskiden en ufak bir yağış felakete dönüşürdü, yollarımızı su basardı, evlerimizi su basardı. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın ciddi bir sıkıntımız yok” dedi.

“Denizlerimizin mavi, çevremizin yeşil olması için mücadele ediyoruz”

Önder Çalık, konuşmasının devamında sakız sorununa da değinerek, “Vermekle almak arasında bir denge kurmadığınız sürece doğayla baş edemezsiniz. Geçtiğimiz yıllarda müsilaj tehlikesi ile karşı karşıya kaldık ama ortadan kalktı diyemeyiz. ‘Marmara Denizi’ni temizledik’ diyemeyiz. Denizlerimizin mavi, çevremizin yeşil olması için mücadele ediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek kurmak, ekolojik dengeyi korumak ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“Deniz, yeşil alanlar dinlenme ve nefes alma alanlarımızdır”

Marmara Denizi’ne kıyısı olan il ve ilçe belediyeleri ile düzenledikleri bilinçlendirme etkinliğinde çevre ve deniz kirliliğine dikkat çekmek istediklerini ifade eden Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ersin Temel, “Şu anda yeşil ve mavi bu alanda yan yanadır. O inanıyor ve ben de biliyorum ki ilçemiz yeşilin en bol olduğu yer. İstanbul’un en nefes alan bölgelerinden biridir. Denizler ve yeşil alanlar bizim dinlenme ve nefes alma alanlarımızdır. Bizim de bu habitatlara ve yer altından yer üstüne kadar bu alanlarda yaşayan canlılara dikkat etmemiz ve korumamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

erdemli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu