Sağlık

Duruş bozukluğuna karşı 6 önemli öneri

Tablet ve telefon kullanımı kamburluğu arttırdı

Masa başı çalışanlar 30 dakikada bir mola verin

Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Çimen yaygın tablet ve telefon kullanımına bağlı kamburluk görülme sıklığındaki artışa dikkat çekerek “Omurgayı dik tutmaya yarayan kaslar, yanlış kullanım sonucunda güçsüzleşir ve bu durum zamanla kamburluğun ilerlemesine neden olur” dedi. Doç. Dr. Çimen, masada oturma konumunun düzgün olması gerektiğini ve 30 dakikada bir mola vermek gerektiğini söyledi.

Sırt omurgası yani troakal omurganın C halinde doğal bir eğriliğe sahip olduğunu belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Çimen “Bu eğrilik 20 ile 45 derece arasındadır. Kamburluk yani kifoz sırttaki bu eğriliğin 50 derecenin üzerinde olması durumuna verdiğimiz isimdir” dedi. Kifozun, çoklukla çocukluk ya da ergenlikte ortaya çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Çimen “Çocukluk çağı kifozu ikiye ayrılır: Birincisi ve yaygın görüleni postural kifoz olup tamamen duruş bozukluğuna bağlıdır, önlenebilen ve geri döndürülebilen bir durumdur. İkincisi ise omurga deformitesine bağlı gerçek kamburluk olup nispeten az görülür ve erken tanı ve tedavi gerektirir” diye konuştu.

Masa başında yanlış oturmak kambur yapıyor

“Postural kifoz” yani duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluğun yanlış hareketten kaynaklandığını tabir eden Doç. Dr. Çimen bu yanlış hareketleri “Masa başında yanlış oturma pozisyonu, bilgisayar başında mola vermeden oturma, uzun süreli aynı pozisyonda kalma ve monitör, klavye ve fare gibi bilgisayar donanımlarının yanlış kullanılması” olarak belirtti. Omurgayı dik tutmaya yarayan kasların yanlış kullanım sonucunda güçsüzleşip vakitle kamburluğun ilerlemesine neden olduğunu; kambur duruşun ise hem ailenin huzursuz olmasına, hem de gencin özgüveninin azalmasına, vücut imajı yahut benlik hürmeti problemlerinin gelişmesine neden olabileceğini lisana getirdi. Duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluk için tıbbi tedaviye gerek olmadığını söyleyen Doç. Dr. Çimen, dik duruş korselerinin kullanımı sıkıntı olduğundan kamburluğu önlemede tesirli bir metot olmadığını aktardı.

İşte dikkat edilmesi gereken konular:

Masa başında hakikat oturma halinin öğrenilmesi ve sırt eğriliğini olağana getirecek etkin antrenmanların ehemmiyetine dikkat çeken Doç. Dr. Çimen dikkat edilmesi gereken konuları ise şu halde sıraladı:

-Öncelikle masada ders çalışırken yanlışsız oturmak kıymetlidir. Masada öne eğilmeden oturulmalı ve baş, kulaklar omuz hizasında olacak biçimde dik tutulmalıdır. Ayaklar yere düz bir formda temas etmeli, dizler yaklaşık doksan derece bükülmeli, diz ve kalçalar birebir düzlemde olmalıdır. Bunun sağlanması için ayak tahtalarından yararlanılabilir.

-Sandalye 360 derece dönebilmeli ve art eğimi, yüksekliği ve kollukları ayarlanabilir olmalıdır. İnançlı hareket için ise beş ayaklı olması tercih edilir.

-Ders çalışma koltuğu belin dik durmasını sağlayacak biçimde ayarlanmalı, sırt koltuğa yaslanmalıdır. Bel dayanıklısı gerekirse bir bel yastığı ile desteklenmelidir.

-Monitör ekranının üstü gözümüzle birebir düzeyde ya da gözümüzden birkaç cm üstte olmalıdır. Daha alçakta olması eğilmemize ve sırtta kambur oluşumuna yol açar.

-Sürekli masa başında oturmak postürümüzün bozulmasına neden olacağından kısa müddetli lakin sık dinlenme ortaları önerilmektedir. Bu yüzden 30 dakikada bir, birkaç dakika mola vererek oda içinde yürümeli, esneme hareketleri yapılmalıdır.

– Duruş bozukluğuna karşı yüzme, bilhassa de sırt üstü yüzme, bel, sırt ve boyun idmanları, pilates ve yoga başta olmak üzere sistemli spor yapılması gerekmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu