Gemi

Erdoğan’ın duyurduğu haber ses getirdi! ABD’li dergi yazdı: Bir sonraki süper güç…

2024 yılında askeri alandaki yatırımlarını geliştirmek için 40 milyar dolarlık bir bütçe ayıran Türkiye, geçtiğimiz yıl envanterine Yapımına 2016’da başlanan TCG Anadolu SİHA gemisini kattı. 

Yüzde 70 yerlilik oranına sahip olan TCG Anadolu, “dünyanın ilk SİHA gemisi” oldu olarak tarihe geçti.

TCG Anadolu, donanma envanterine “çok maksatlı amfibi hücum gemisi” olarak girdi. 232 metre uzunluğundaki savaş gemisinin tasarımında, İspanyol askeri gemisi Juan Carlos I esas alındı. İki gemi uzunluk, yükselik, en ve hız gibi özellikleri ile de benzeşiyor. Geminin uçuş güvertesinde toplam 10 helikopter veya 50 adet SİHA konuşlandırılabildiği, bu sayının değişikliklerle 100’e kadar çıkabileceği belirtiliyor. Gemide ayrıca  1223 personel taşıma kapasitesine sahip gemide tam teşekküllü hastane ve iki adet ameliyathane de bulunuyor.

Araç güvertelerinde ise 13 adet Tank, 27 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı-ZAHA, 6 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı-ZPT, 33 adet muhtelif araç, 15 adet römork olmak üzere toplamda 94 adet araç barındırılabilecek.

EGE VE AKDENİZ’DE YENİ BOYUT

İkinci üretilen gemiyle ilgili kaynaklardan edindiği bilgileri derleyen The National Interest, geminin iniş ve kalkış dahil 3 pistinin olacağını ve en az 50 uçağı taşıyabileceğini ifade etti.

Bu uçakların 20’si güvertede 30’u ise büyük ihtimalle hangarda bulunacak. Yeni üretilen gemiye ayrıca Baykar firmasının ürettiği Kızılelma ve Bayraktar TB2’de yerleştirilecek.

Tüm bunların Türkiye’nin Türkiye’nin deniz gücünü değiştirebileceğini hatırlatan The National Interest, ikinci uçak gemisiyle beraber Türkiye’nin Ege, ve Akdeniz’de olan gücünü bir sonraki boyuta taşıyacağını yazdı.

haber-bergama.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu