Ekonomi

Katar, Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz tedarik edecek

Katar haber ajansı QNA’da yayımlanan haberde, Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz temin edilmesi konusunda imzalanan muahedeye ait bilgi verildi.

Katar Güç Şirketi ile ABD’li enerji firması ConocoPhillips arasında 15 yıllık anlaşma imzalandığı kaydedilen haberde, bu kapsamda Almanya’ya 2 milyon tonun üzerinde sıvılaştırılmış doğal gaz temin edileceği belirtildi.

Haberde, Almanya’ya ilk sevkiyatın 2026’da yapılacağı bilgisi paylaşılırken, Katar Güç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi’nin “Katar ticareti siyasetten ayırır. Bugün Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz satılması konusunda bir ABD şirketiyle mutabakat yapıldı.” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Almanya ile Katar arasındaki Dünya Kupası gerginliği

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 27 Ekim’de Alman ARD kanalına verdiği röportajda, Katar’ın insan hakları sicilini eleştirerek, “Alman hükümeti olarak bizim için bu konut sahipliği (Katar’ın) hakkı çok aldatıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuvalara konut sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha uygun olur.” demişti.

Katar, Faeser’in bu açıklamalarının ardından Almanya’nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach’ı Dışişleri Bakanlığına çağırarak protesto notası vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu