Haber

Meral Akşener Esad’la görüşmek için Suriye’ye gidiyor! Masada 4 konu var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşeceği tezleri görüşülürken, YETER Partisi Genel Lideri Meral Akşener’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme girişimlerine başladığı öğrenildi.

“RESMİ OLARAK BİLGİLENDİRECEĞİZ”

İYİ Parti Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin değerli açıklamalarda bulunan Genel Önder Başdanışmanı Kürşad Severli’nin duyurduğu gelişme, “Genel Başkanımızın çözüm çağrısını Dışişleri Bakanlığı’na iletmeye karar verdik” sözleriyle duyuruldu. ve resmi bir şekilde uzlaşma”.

Kürşad Zorlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“İYİ Parti olarak bugün çok önemli bir çağrı yapmak istiyoruz. Suriye’deki süreç uzun bir süreç. Ancak 2011’den bu yana atılan eksik ve yanlış adımlar, sahadaki istikrar ve buradaki terör koridoru bizi çok büyük sorunlarla karşı karşıya bırakıyor. yeni bir korku alanı.burası da.bölgede mevzilenen Rusya ve ABD’nin bölgedeki oyun senaryosunu paylaşarak Türkiye’yi YPG/PYD arasında yeni bir manivela haline getirmesinden dolayı üzüntülüyüz. PKK terör örgütü ve mevcut rejim.

AKŞENER’İN 2 YIL ÖNCEKİ KONUŞMASI ANLAŞILDI

Bu da bizi iki önemli sorunla karşı karşıya getiriyor. Bunlardan biri de buradaki terör koridorunun çözülmesi sorunu. İkincisi ise ülkemizde zaten tolerans sınırlarımızı aşmış olan vatandaşlarımızın geleceğini endişelendiren mülteci sorunudur. Bu ikisinin bir an önce harekete geçilerek çözülmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri seçim için kullanılamaz. Bu anlayışın getirilmesine de karşı çıkacağız. 5 Ocak 2020 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Meclis kürsüsünden bu sorunu çözmek ve hafifletmek için Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu söylemişti. Az önce anlattığım panik ve birazdan anlatacağım 4 faktör çerçevesinde Genel Başkanımızın analiz ve uzlaşma davetini Dışişleri Bakanlığı’na resmi olarak bildirme kararı aldık.

“İYİ PARTİ TARAFINDAN 4 MADDE AÇIKLANDI”

  • Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin anavatanlarına dönüşleri için gerekli ekonomik, sosyal ve güvenlik koşullarının sağlanmasına katkıda bulunmak.
  • Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Suriye’de varlığını sürdüren PKK/YPG terör örgütünün faaliyetlerine son verilmesi için ortak strateji geliştirilmesi.
  • Suriye’nin yeniden inşası ve uluslararası topluma dönüşmesi için diplomatik takviye sağlamak.
  • Suriye’de faaliyet gösteren ve Türkiye ve Suriye için güvenlik tehdidi oluşturan PKK/YPG dışındaki terör örgütleriyle mücadelede ortak bir yaklaşım geliştirmek.

CUMA VEYA PAZARTESİ GÜNÜ BAKANLIĞA TESLİM EDİLECEK

Biz bu sorunları partilerin üzerinde görüyoruz. Bu süreci milletimizin lehine bitireceğimize inanıyoruz. İnşallah yarın veya pazartesi bu resmi yazıyı Dışişleri Bakanlığı’na ileteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu