Ekonomi

Virtus Steel/ Adnan Öztürk: Çelik sektörünün üçte biri vuruldu

Virtus Steel Yönetim Kurulu Lideri Adnan Öztürk, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, mevcut tablonun bir an önce ortaya çıkarılması ve harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

İskenderun bölgesinin kapasitesinin 17 milyon ton olduğunu belirten Öztürk, “Her yıl 2 milyon ton 17 milyon ton ihracat yapılan bir bölgeden bahsediyoruz. Hasarın ne olduğunu, limanların durumunu, lojistik yolların ne zaman açılacağını tam olarak bilmiyoruz. Türk çelik sektörünün yaklaşık üçte biri ciddi bir darbe aldı” dedi.

Çelik bölümünün yüzde 30-35’inin bulunduğu bölgede çok soru işareti olduğunu belirten Öztürk, “Tabii ki o bölgedeki çelik firmalarının mühendisleri ve çalışanları çok yetenekli insanlar ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklardır. fabrikaları bir an önce faaliyete geçirmek; ancak önümüzdeki günlerde bu soru işaretleri devam ettiği sürece Türk çelik departmanının genel anlamda 2023 bütçesini nasıl yapacağını bilmiyorum. Oradaki tüm fabrikaların rehabilitasyon dönemlerinin ne olacağı konusunda bir makro plan yapmak ve bunu açıkça konuşmak gerekiyor. Tablo her ne ise bir an önce ortaya çıkarmalı ve harekete geçmeliyiz. Yassı çelikte Ereğli adeta yalnızdı. Ereğli’ye kimler ulaşabilir? İçeri girdi.

focaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu