Ekonomi

ATO, Depremzedeler İçin Sanat İçeren Etkinlik Düzenledi

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) depremzede aileler için İskenderun’da kurduğu “ATO 100. Yıl Konaklama ve Sosyal Yaşam Alanı”nda yaşayan çocuklar, nisan ayı öncesi başkentten gelen öğretmenler eşliğinde prefabrik binaların duvarlarını boyadı. 23. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından İskenderun’da prefabrik yaşam alanı kuran Oda, çocukları da ihmal etmedi.

ATO, çocukların beyin sarsıntısının yarattığı travmayı atlatması ve yeni yaşam alanlarına uyum sağlaması için özel bir eğitim kurumuyla iş birliği yaparak Ankara’dan bir grup öğretmen ve öğrenciyi İskenderun’a götürdü.

Söz konusu özel eğitim kurumunun koordinasyonunda ATO’nun kurduğu konteyner kentte ortaokul ve lise öğrencileri, öğretmenler ve çeşitli okullardan duvar resim sanatçıları çocuklarla birlikte prefabrik binaların duvarlarını boyadı.

Kaldıkları prefabrik yapılara “duvar sanatı” uygulayan çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi güzel vakit geçirerek, depremle ilgili olumsuz duygularından sanat yardımıyla kurtulma fırsatı buldular.

“Çocuklarımızın sevincine sanatla ortak olduk”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ATO Lideri Gürsel Baran, sanatın çocuklara “iyileştirme” fırsatı verdiğini belirterek, İskenderun’da inşa ettikleri prefabrik yaşam alanlarının renklerle daha da canlandığını ifade etti.

ATO olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi prefabrik barınma alanlarında yaşayan çocukların sosyalleşmesini ve sanatla rehabilite edilmesini istediklerini belirten Baran, Ankara’dan bir grup öğretmen ve öğrencinin isteyerek İskenderun’a giderek çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. çocuklarla yapılan etkinlikler yüzleri güldürdü.

Depremzede ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayan prefabrik yapıların üzerlerine çeşitli figürler çizilince daha keyifli hale geldiğine dikkat çeken Baran, şunları kaydetti:

“İki ayı aşkın bir süredir deprem bölgesinde olağanüstü şartlar yaşanıyor. Bir gecede hayatlar değişti. Kayıplar çok üzücü. Hayata yeniden başlayıp tutunmaya çalışan kardeşlerimiz ve evlatlarımız için hem güzel bir gün oldu. 23 Nisan öncesi güzel bir hatıra ve şifalı bir etkinlik. İnsana şifa veren sanatla. Çocuklarımızın sevincine ortak olduk. Çocuklar güldükçe dünya güzelleşiyor.”

Depremzedeler için Hacivat ve Karagöz gösterilerinin de düzenlendiğini belirten Baran, ramazan ayının klasik kültürünü yansıtan gölge oyunları da sergilediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu