Haber

İsrail, Gazze açıklarında 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı

İsrail güçlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi açıklarında 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail Donanması güçlerinin sabah saatlerinde Gazze açıklarında balık tutan balıkçılara müdahale ettiği belirtildi.

İsrail güçlerinin 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına alarak teknelerine el koyduğunun aktarıldığı haberde, İsrail Donanmasının her gün Gazze Şeridi açıklarında balık tutan balıkçıları hedef aldığına dikkat çekildi.

Haberde, Filistinli balıkçıların İsrail güçlerinin sürekli müdahalesi nedeniyle Gazze açıklarında avlanamaz hale geldiği vurgulandı.

İsrail’in Gazze’deki Filistinli balıkçılara yönelik ihlalleri

İsrail, 2006 yılından bu yana yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni kara, deniz ve hava yoluyla ablukaya alıyor.

Filistin Tarım Bakanlığı’na göre, 4 bine yakın balıkçının yaşadığı Gazze’de balıkçılık önde gelen geçim kaynaklarından biri olarak biliniyor.

İnsan hakları raporlarına göre İsrail, diğer suiistimallerin yanı sıra Gazze’de balıkçıları sık sık gözaltına alıyor ve teknelerine el koyuyor. Tel Aviv yönetimi de zaman zaman Gazze Şeridi’ndeki balıkçıların avlanma mesafesini kısaltıyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması’na göre Filistinlilerin İsrail müdahalesi olmaksızın Gazze Şeridi’nden 20 mile kadar serbestçe hareket etme hakkı var ama İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkını hırpalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu