Haber

Pakistan ve Özbekistan Gazze’deki durumu görüştü

Pakistan Başbakanı Anvarul Hak Kakar ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Gazze’deki son durum ile bölgesel ve küresel gelişmeleri ele aldı.

Pakistan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) 16. Zirve Toplantısı’na katılmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gelen Başbakan Kakar, burada Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü.

Görüşmede Kakar ve Mirziyoyev, Gazze’deki son durum ile bölgesel ve küresel gelişmeleri ele aldı; siyasi, ticari, ekonomik, güvenlik ve savunma gibi çeşitli alanlarda ikili ilişkilerin derinleştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Başbakan Kakar, iki ülke arasındaki bu ivmenin korunmasının önemine vurgu yaparak, Pakistan ile Özbekistan arasında Mal Ticareti Anlaşması ve Transit Ticaret Anlaşmasının başlatılmasının, Ekonomik İşbirliği Örgütü Ticaret Anlaşmasını kolaylaştırmanın yanı sıra ikili ve transit ticareti artıracağını belirtti.

Kakar ve Mirziyoyev, bölgesel ekonomik entegrasyonu teşvik etmek amacıyla Pakistan ile Özbekistan arasındaki Stratejik Ortaklık Anlaşmasını mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırma kararlılıklarını vurguladılar.

Bölgesel iletişimde aktif rol oynama kararlılıklarını yineleyen Kakar ve Mirziyoyev, Özbekistan-Afganistan-Pakistan Demiryolu Projesinin hızla tamamlanmasının önemine dikkat çekti.

pazarlarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu