Haber

Sahim-sen başkanı Özlem Akarken: Tek istediğimiz adalet, memurun geçim sıkıntısı son bulsun!

SAHİM-SEN LİDER HASRET AKARKEN:

“TEK İSTEĞİMİZ ADALETTİR VE KAMU GÖREVLİLERİNİN ÇIKTIKLARI SORUNLAR SONLANIR!”

 

Başta sağlık çalışanları ve emekliler olmak üzere çalışanların enflasyon altında ezildiğini belirten SAHİM-SEN Lideri Hasret Akarken, “Gönüllü olarak yapılan zam zam değildir. 2016 yılından bu yana mücadele ediyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz. Dileğimiz hakikat, hukuk, adalet ve liyakat olsun. Eğitime saygılı düzenlemeler yapın. “Memurların ve emeklilerin maddi sıkıntıları son bulsun.” söz konusu.

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2023 enflasyonunu %3,43 olarak açıkladı. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan 4 aylık enflasyon farkı yüzde 22,08 oldu. Toplu sözleşme zammı + enflasyon arasındaki fark ise yüzde 40,39 oldu. Bu rakamlar, başta sağlık çalışanları olmak üzere memur ve emeklilerin geçimlerini sağlayamadıklarını gösteriyor.

 

SEÇİM SİTELERİNDE HATIRLANAN, SONRA UNUTULAN BİR TOPLULUĞUZ

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Sağlık Hizmetleri Birliği (SAHİM-SEN) Başkanı Hasret Akarken, “TÜİK’in açıkladığı ortalamalara baktığımızda; Emekli maaşlarının ve çalışan maaşlarının yoksulluk sınırının altında kaldığını görüyoruz. Emekli bir memur, aldığı emekli ikramiyesi ile artık bırakın ev, araba bile alamıyor. Araştırmaya baktığımızda ev almanın ne kadar düşük olduğunu görmek mümkün. Emekli memur, kira ödeyerek konut sorununu çözmeye çalışıyor. Ülkemizde de kira fiyatlarını görüyoruz. Memurlar ve emekli memurlar yoksullaşırken maaşları da düşüyor. Yüksek enflasyon karşısında açlık ve yoksulluk artarken, yaşam çabalarından yorulan, bitkin düşen, yoksullaşan dar ve sabit gelirli memurların durumunu anlayabilecek ve çözüm üretebilecek kimse maalesef yok. onların problemleri. Biz seçim meydanlarında anılan, sonra unutulan bir grubuz. Mesela vaat edilen Yardımcı Hizmetler Sınıfı henüz kaldırılmadı. Halkın kanayan yarasıdır. Hiçbir liyakat yok. Liyakatin olmadığı durumlarda maalesef başta fiyat politikası olmak üzere her düzenleme eksik ya da yanlış oluyor. Örneğin Anayasa Mahkemesi’nin son dönemde yönetmelikle ek ödeme yapılmayacağı yönündeki kararı bunun örneğidir. Yönetmelik değil de maddede öngörülen hallerin ne zaman düzenleneceği belli değil. “En kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine alınmasını umuyoruz” dedi. Ek gösterge düzenlemesinin kamu çalışanları açısından adil olmadığını belirten Akarken, “Bunlar bir araya geldiğinde gerçek düzenlemelere ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Nasıl olacak? İlk hedefimiz aylık baz gösterge sayısını 2000 olarak güncellemek. Toplu sözleşme ikramiyeleri iptal edilen ve üyelik aidatları kesilen kamu görevlilerine yönelik 200 olan baz aylık gösterge sayısına ilave olarak 50 göstergenin eklenmesi gerekiyor. Aylık kontrol panelindeki sayılar en az %50 artırılmalıdır. Kıdem aylık gösterge numarası her hizmet yılı için 40 olarak güncellenmelidir. “Kısacası bahsettiğimiz düzenlemelerle memurların refah seviyesi artacak” dedi.

 

KAMU GÖREVLİLERİ VE EMEKLİLER AÇLIKTAN BAĞIŞLANMIŞTIR

 

“Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 65’e göre yıl sonunda artış tahminimiz yüzde 49,47’ye, hatta yüzde 55’e kadar çıkacak. Ama enflasyon farkı bir artış değil. Temmuz ayından bu yana çalışan kamu personeli ve emeklilerin kayıp maaşlarının oranıdır. Memurlar o kadar vergi veriyor ki, yetkili sendika bunu gündeme getiremediği için bürokratlarca dikkate alınmıyor” diyen SAHİM-SEN lideri Akarken, şu bilgileri verdi: “Bunu, sunduğu bütçeden anlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek. Memurlar ve emekliler açlığa mahkum ediliyor. Sağlık kurumu çalışanları olarak tek bir maaş kalemi bile toplu sözleşme masasında çözülemedi. Emeklilik, çoklu çalışma emekliliğine yansımadığı için birçok memur için hayal haline geldi. Bir yanda geçimini sağlayamayan çalışan veya emekli memurlar, diğer yanda ise başta yıllardır eğitim gören diş hekimleri olmak üzere atanamayan 39 sağlık branşı çalışanı var. “Maalesef bir kısmı iş bulup taban fiyatla çalışan özel sektördeki meslektaşlarımız, atama beklerken ve atanamayınca zor durumda kalıyor.”

 

YOKSULLUK İÇİNDE BULUNAN DEVLET GÖREVLİLERİ FİZİKSEL VE ​​ZİHİNSEL OLARAK yıpranıyor

 

Ekim 2023’te açlık sınırının 13 bin 684 lira, yoksulluk sınırının ise 44 bin 573 lira olarak hesaplandığını vurgulayan Akarken, “Yoksulluk sınırının altında kalan memurlar, başta bedensel ve ruhsal olarak yıpranıyor ve birçok sorunla mücadele ediyor. sağlık sorunları. Sağlıkta şiddet artmaya devam ediyor. Bir yanda yaşamı sürdürme çabaları, diğer yanda şiddet… Bu durum hiçbir ahlaki motivasyon bırakmıyor. “Bu elbette çalışma ortamlarında üretkenliği engelliyor” dedi. Tüm bu olayları yetkin ve nüfuz sahibi kişilerin gördüğünü, duyduğunu belirten Akarken, şunları söyledi: “Bu ülke bizim… Bu ülke bizim. Yetkin ve etkili bürokratlar; “İşçinin, memurun, emeklinin, esnafın, çiftçinin haklarına saygı duyulursa umut yeşerir” dedi.

 

SEYYAN’IN VERDİĞİ ARTIŞ ARTIŞ DEĞİLDİR

 

Memur ve emeklilerin ekonomik olarak güçlendirilmesi ve ekonomik çöküşten kurtarılması gerektiğini belirten ŞAHİM-SEN Lideri Akarken, son olarak şöyle konuştu: “Gelecek yılın bakanlık bütçeleri şu anda TBMM’de görüşülüyor. Gelir vergisi dilimleri için hesaplanan sabit limit ve fiyatların %50 oranında artırılması gerekmektedir. Doğrusal bir artış değil, emekliliği yansıtan bir artış düzenlemesi yapılmalıdır. Şans eseri verilen bir artış, bir artış değildir. Sadece günü kurtarıyor. Ayrıca aile ve çocuk yardımı göstergelerinin de en az yüzde 50 oranında artırılması gerekiyor. Memur zam ve tazminat kararnamesinden yan ödemeler ve özel hizmet tazminat puanlarına en az yüzde 50 oranında zam uygulanması gerekiyor. Memurlar ve emekliler, enflasyonun yarattığı gerçek kayıpları telafi edecek ve vergilerde adaleti sağlayacak bir artışı hak ediyor. Eğer günümüzün bürokratları geleceğe uygun izler bırakmak istiyorsa, memurların ve emeklilerin haklarını korumalı ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Yolumuz uzun, dar… 2016 yılından bu yana çabalıyoruz. Çabalamaya devam edeceğiz. Dileğimiz hakikat, hukuk, adalet ve liyakat olsun. Eğitime saygılı düzenlemeler yapın. “Memur ve emeklilerin maddi sıkıntıları son bulsun.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dilovasiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu